mobile first design و اهمیت آن

با طراحی mobile first  شرایط ویژه ای برای کاربران قبلی وب و همچنین افرادی که تا قبل از آن، کاربر وب نبودند، ایجاد شد. همین امر اهمیت mobile first design را به خوبی نشان می دهد. در واقع mobile first design دریچه ای جدیدی برای توسعه و بازاریابی مجازی مشاغل مختلف بود که از طرف گوگل پیشنهاد شد. برای آشنایی بیشتر با اهمیت mobile first design و نکات دیگر در رابطه با mobile first design با این مقاله همراه شوید.

جرقه اولیه برای mobile first design

گسترش و توسعه دستگاه های موبایل، در سال های اخیر، شدت زیادی گرفته که خود منجر به ایجاد تحولاتی در فضای مجازی شده است. در سال های 2015 و 2016 گوگل شاهد استقبال بی نظیر کاربران وب از طریق گوشی های هوشمند نسبت به سیستم دسکتاپ بود. همین امر جرقه ای اولیه برای mobile first design را ایجاد کرد. در واقع برای راحتی کاربران گوشی های هوشمند جهت دسترسی به وب،mobile first  طراحی شد. به دنبال درک اهمیت mobile first design توسعه ی آن نیز صورت گرفت.

 mobile first design

اطلاعات جامع تر در مورد mobile first design

mobile first design، طراحی موبایل اول یا شیوه ابتدا موبایل، در مورد طراحی، توسعه و به نوعی تبلیغات برای کاربران در سایت های مختلف در موبایل می باشد. در واقع نظریه اول موبایل، مطرح می کند، چون طراحی موبایل سخت تر است، ابتدا باید برای موبایل، سپس برای سایر دستگاه ها طراحی انجام شود. این طراحی باید به نحوی صورت بگیرد که سایت شما ضمن قابلیت نمایش در گوشی های هوشمند، تأثیر گذاری مناسبی بر مخاطبان و مشتریان داشته باشد و کسب و کار شما را به وضوح معرفی نماید. در واقع این مورد یکی از مهمترین مواردی است که در فهرست کردن اهمیت mobile first design باید به آن اشاره کرد.

 mobile first design

اهمیت mobile first design

اهمیت mobile first design، را در کاربرد های فراوان و زمینه هایی که در توسعه کسب و کارها ایجاد کرده است باید جست و جو کرد. در واقع باید گفت به پشتوانه mobile first design امکان شناخت کسب و کار های مختلف حتی به افراد مبتدی و آن هایی که در زمینه وب اطلاعات کمی نیز دارند، هم فراهم شده است و این نوعی بازاریابی موفق می باشد. البته بازاریابی آسان تر نیز باید بیان شود. جلب رضایت مشتری، به سبب سهولت کار با موبایل نسبت به رایانه، اهمیت mobile first design را دو چندان می کند. گوگل نیز بر اهمیت mobile first design تأکید می کند. اهمیت mobile first design با اشاره به مزایا و فواید آن بیشتر آشکار می شود.

 mobile first design

فواید mobile first design

فواید طراحی اول موبایل بر اهمیت mobile first design می افزاید. اولین فایده ای که در توجیه اهمیت mobile first design می‌توان عنوان کرد این است که اگر دستگاه کاربر از Media Query پشتیبانی نکند، سایت چه در نمایشگر های کوچک و چه در نمایش گر های بزرگ، به خوبی نمایش داده می شود. طراحی موبایل اول، را باید یک روش منطقی دانست. چرا که امکان استفاده از ویژگی‌ها و گزینه های موجود در گوشی های هوشمند مانند Geo Location, Orientation, Vibration و غیره با استفاده از سایتی که از ابتدا برای گوشی های هوشمند طراحی شده است، فراهم می‌شود. این امر نیز با توجه به گسترش روز افزون گوشی های موبایل بر اهمیت mobile first design می افزاید. همچنین باید عنوان کرد که طراحی tmobile firs سبب افزایش تمرکز کاربران بر محتوا می‌شود. زیرا فضای زیادی در گوشی های هوشمند وجود ندارد که فرصتی برای بیان مطالب جانبی باشد، به همین دلیل کاربر با تمرکز بیشتری بر محتوای اصلی که در جست و جوی آن بوده است، می پردازد. چرا که در رایانه ها به سبب بزرگتر بودن ابعاد نمایشگر، مطالب جانبی زیادی در هر سایت دیده می شود که هر یک از آنها می توانند نظر کاربر را به خود جلب نمایند و او را از توجه به موضوع اصلی دور کنند. قطعا این ویژگی نیز اهمیت mobile first design را آشکار تر می‌سازد.

مزیت دیگری که در برای شیوه ابتدا موبایل، باید اشاره شود این است کاربران فضای مجازی به سبب توسعه گوشی های هوشمند زیاد شده اند و با طراحی شیوه ابتدا موبایل، آنها نیز می توانند از سایت های مختلف بازدید نمایند. خیلی از این افراد تا قبل از این، شاید دسترسی به سیستم کامپیوتری نداشته اند اما با استفاده از mobile first design از کاربران دائمی فضای مجازی شده اند. بنابراین اهمیتmobile first design برای آنهایی که حتی هیچ گونه آشنایی با این مبحث ندارند نیز کاملاً روشن است. استفاده از طراحی اول موبایل، می تواند در کاهش هزینه های اینترنت نیز نقش مهمی داشته باشد و قطعاً کاربران به خاطر این ویژگی، استقبال زیادی خواهند کرد.

 mobile first design

رویکردهای mobile first design

رویکردهایی که در طراحی mobile first در نظر گرفته شده اند عبارتند از :

  • محتوای پویا (Dynamic)
  • طراحی واکنش گرا (Responsive)
  • سازگاری URL ها

گوگل طراحی واکنش گرا را جهت پاسخگویی به نیاز کاربران گوشی های هوشمند در طراحی وب پیشنهاد داده است. البته باید گفت طراحی واکنش گرا مربوط به قبل است و موضوع جدیدی نمی باشد. اما با این حال شاهد وجود سایت هایی هستیم که بر خلاف طراحی واکنش گرا، کاربری مناسبی برای گوشی های هوشمند ندارند.

 mobile first design

چه کارهایی در طراحی موبایل اول باید انجام شود؟

در راستای توجه به اهمیت mobile first design و توسعه بیشتر آن، گوگل ابزار هایی جهت تست عملکرد موبایل وب سایت معرفی نموده است. این ابزار ها عبارتند از:

فلش: با توجه به اینکه اغلب مرورگرها به صورت اتوماتیک از فلش پشتیبانی نمی کنند باید فناوری های به روز تر مورد استفاده قرار بگیرد.

سایز المان ها: سایز المان ها برای این که بتوان به راحتی روی آن ها کلیک کرد، از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

سایز فونت: استفاده از سایز فونت مناسب برای این که محتوا به راحتی قابل خواندن باشند، ضروری است.

تنظیم viewer: امکان تنظیم ابعاد صفحه وجود خواهد داشت.

توصیه برای mobile first design

با توجه به اهمیت mobile first design و افزایش کاربران گوشی های هوشمند سعی کنید برای حفظ کاربران خود، طراحی ابتدا موبایل را انجام دهید. چون همان طور که در بخش اهمیت شیوه ابتدا موبایل اشاره شده، کاربران جدیدی به فضای مجازی ورود پیدا کرده اند که قبلاً هیچ گونه ارتباطی با وب نداشته اند. در واقع امکان بازاریابی برای کسب و کار شما افزایش یافته است.

 mobile first design