راهکارهایی برای بهبود تجربه کاربری

گاهی اوقات شما یک محتوای عالی برای وب سایت خود تهیه می کنید و تمام چیزهایی که فکر می کنید لازم است را در نظر میگیرید، اما باز هم سایت شما بازدید خوبی ندارد. به راستی علت چیست؟ عدم وجود تجربه کاربری مثبت! تجربه کاربری، حسی است که کاربر با ورود به سایت شما پیدا می کند. تجربه کاربری باعث می شود تا کاربر در نهایت کاری (برای مثال خرید، بازدید بالا) را انجام دهد که به نفع شما خواهد بود.

اهمیت تجربه کاربری

تجربه کاربری (User Experience) یکی از مهمترین اساس هایی است که در رونق یافتن وب سایت اهمیت دارد. حسی که کاربران در استفاده از یک محصول یا فعالیت در یک وب سایت دارند، با نام تجربه کاربری معروف است. تجربه کاربری به عامل های مختلفی بستگی دارد و این امر باعث شده است ما شاهد تجربه کاربری مثبت و منفی در میان کاربران باشیم. برای مثال کاربران باید بتوانند به راحتی در میان صفحات مختلف وب سایت حرکت کنند، دچار سردرگمی نشوند و به راحتی بتوانند با راهنمایی به خرید یک محصول بپردازند و نیاز خود را رفع کنند. در صورتی که نتوانید به راحتی با وب سایت ارتباط برقرار کنید و از خدمات و امکانات آن استفاده کنید، باعث یک تجربه کاربری منفی می شود و در نتیجه کاربر دیگر به سراغ وب سایت شما نخواهد آمد. در اینجا نکاتی را بررسی خواهیم کرد که به بهبود تجربه کاربری در سایت کمک شایانی خواهد کرد.

تاثیر مدت زمان بارگذاری سایت بر تجربه کاربری

یکی از عواملی که در بهبود تجربه کاربری نقش مهمی دارد، مدت زمانی است که طول می کشد تا یک وب سایت لود یا بارگذاری شود. هر چقدر صفحات وب سایت شما دیرتر بارگذاری شوند، بازدیدکنندگان بیشتری را از دست می دهید. به طور کلی می توان گفت اگر زمان بارگذاری یک وب سایت بیش از 3 ثانیه به طول انجامد، این احتمال که فرد در صفحه باقی بماند و به خرید از آنجا بپردازد، بسیار کاهش پیدا می کند. شما می توانید با برخی اقدامات از قبیل کم حجم کردن سایز عکس ها و اصلاح برخی از کدها، سرعت زمان بارگذاری سایت خود را بیشتر کنید.

تاثیر ویژگی های ظاهری وب سایت بر تجربه کاربری

عواملی مانند استفاده از تصاویر مرتبط و با کیفیت، استفاده از فونت و رنگ بندی مناسب، تاثیر بسزایی بر تجربه کاربری دارند. در صورتی که برای طراحی وب سایت خود از یک رنگ استفاده کنید، باعث یکنواختی خواهد شد و در نتیجه کاربر خیلی زود احساس خستگی می کند. بهتر است برای طراحی وب سایت خود از 3 رنگ اصلی و مناسب استفاده کنید تا بتوانید توجه کاربر را به قسمت های مختلف جلب کنید. برای انتخاب رنگ، آشنایی با روانشناسی رنگ ها بسیار ثمربخش خواهد بود. استفاده از فونت مناسب و سایزهای متنوع در بخش گوناگون وب سایت، می تواند تاثیر بسزایی در جلب توجه کاربر به نوشته های وب سایت داشته باشد.

استفاده از فونت بسیار کوچک در نوشته باعث می شود برای مثال فردی که با گوشی موبایل خود وارد سایت شده، از خواندن مطالب اجتناب کند و در نتیجه شاهد یک تجربه کاربری منفی خواهید بود. تصاویری که برای متن های مختلف استفاده می کنید، باید مرتبط با متن نوشته شما باشد و از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد. گاهی اوقات کاربران ابتدا جلب تصویری که در صفحه وجود دارد می شوند و سپس برای خواندن متن اقدام می کنند. بنابراین باید در انتخاب تصاویر دقت داشته باشیم تا باعث اعتماد و تجربه کاربری مثبت در میان کاربران شویم.

تاثیر سهولت کار با وب سایت بر تجربه کاربری

در صورتی که شما قصد خرید یک محصول را از وب سایت دارید، اما با روند انجام کار در این وب سایت آشنایی نداشته باشید، قطعا تاثیر بدی بر روی تجربه کاربری خواهد گذاشت. شما باید مطالب و فعالیت های سایت خود را طوری طراحی کنید که مناسب تمامی افراد با سطوح مختلف آشنایی باشد. از اینرو می توانید آموزش های لازم را برای کاربران ناآشنا قرار دهید تا بدون هیچ مشکلی پروسه خرید را تکمیل کنند. فراموش نکنید در کنار آموزش برای افراد ناوارد، یک میانبر نیز برای افراد آشنا با فرایند قرار دهید تا آموزش ها برای آنها خسته کننده نشود. گاهی اوقات بعضی از کاربران در یکی از مراحل فعالیت خود بر سر دو راهی گیر می کنند و نمی دانند باید چه کاری انجام دهند. در این شرایط بهتر است آموزش هایی در وب سایت قرار داده شود که کاربر بتواند پس از تماشای آن، به راحتی ادامه فعالیت خود را شروع کند ( نه از ابتدا ).

تاثیر شفاف سازی بر تجربه کاربری

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در بسیاری از وب سایت ها دیده می شود، عدم شفافیت در بعضی از بخش های مهم سایت می باشد. همیشه سعی کنید برخی از دکمه های اصلی ( دانلود، خرید ) را به صورت واضح و آشکار در محل مناسب صفحه قرار دهید. بارها با این مسئله در سایت های مختلف برخورد کرده اید که برای دانلود فایل مورد نظر گیج شده اید و در نهایت نتوانسته اید دانلود را انجام دهید. برخی از سایت ها دکمه خرید را با اندازه بزرگ تر و در یک رنگ متفاوت نشان می دهند تا کاربر به راحتی بتواند برای خرید اقدام کند. عدم وجود ابهام در فرایند یکی از عوامل بهبود تجربه کاربری است.

تاثیر نحوه چیدمان منو بر تجربه کاربری

همیشه سعی کنید منو اصلی سایت خود را به گونه ای تنظیم کنید که عناوین مهم را به خوبی نشان دهند. استفاده از یک دسته بندی مناسب برای هر موضوع، کمک شایانی در رفع ابهامات خواهد کرد. منو و راهنمای خود را به گونه ای سازماندهی کنید که کاربر بدون اتلاف وقت به آنچه می خواهد برسد، به طوری که دیگر نیازی نباشد کاربر برای پیدا کردن آنچه نیاز دارد دائما جستجو کند و مسیر عوض کند. سعی کنید موضوعاتی که باعث گمراهی می شوند را حذف کنید تا شاهد بهبود تجربه کاربری باشید.

تاثیر حذف مراحل اضافی بر تجربه کاربری

اگر قصد بهینه سازی تجربه کاربری را دارید، سعی کنید هر چه باعث طولانی شدن روند فعالیت ها می شود را حذف کنید. برخی از سایت ها برای خرید یک محصول، فرم های طولانی برای پر کردن قرار می دهند که باعث دلسرد شدن کاربران می شود. سعی کنید اطلاعات کاربر را ذخیره کنید تا بتوانید یک بخش تکراری را از فرایند حذف کنید. تجربه نشان داده است کاربران سایت هایی را انتخاب می کنند که آنها را سریع تر به هدف می رساند.