تاثیر انتخاب و استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

امروزه سایت گردی یکی از کارهای روزانه بسیاری از افراد است. یکی از مواردی که نظر جستجوگر را جلب می کند. استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت است. زیرا قبل از مطالعه محتوا و تاثیر آن بر ذهن مخاطب بازی رنگ ها بر چشم او تاثیر می گذارد. پس قدرت رنگ ها در طراحی سایت یکی از مواردی است که باید طراح به دقت مورد بررسی قرار دهد و عواملی مانند محتوای سایت و چیدمان مطالب برای انتخاب رنگ در طراحی سایت در نظر گرفته شود.

رنگ ها در طراحی سایت چگونه می توانند تاثیرگذار باشند؟

آمار نشان می دهد بسیاری از افرادی که به دنبال محتوای خاصی هستند تنها در لحظات اولیه بعد از مشاهده سایت تصمیم می­ گیرند که این سایت می تواند خشنودی آنها را فراهم کند یا خیر؟ در آن لحظات اولیه به نظر شما کدام عامل بر تصمیم گیری افراد موثر واقع می شود؟ پر واضح است ترکیب و استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت که یک هارمونی منحصر به فرد را برای  هر سایتی بوجود می آورد در نگاه اول می­ تواند اعتماد افراد را جلب کند و اسباب رضایت آنها را برای ماندن در آن سایت حداقل برای دقایق اولیه فراهم کند. آیا همین کافی نیست تا طراحان به بررسی رنگ ها و تاثیر روانی آنها بر افراد بپردازند تا بتوانند با استفاده درست رنگ ها در طراحی سایت و انتخاب هایی هوشمندانه و جذاب از ترکیب رنگ ها برای سایت خود، مخاطبان زیادی داشته باشند؟بدون شک جواب مثبت است. امروزه که رقیبان سعی دارند از هر ابزاری برای به نمایش درآوردن قدرت و توانایی خود استفاده کنند حتما با استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت، خود را از لحاظ بصری نیز آماده برای رقابت خواهند کرد .

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

آیا رنگ ها می توانند بخشی از پیام سایت را به مخاطب  انتقال بدهند؟

آشنایی با معنای رنگ ها و مفهوم روانشناسی آنها ما را کاملا مجاب خواهد کرد که استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت می توانند انتقال دهنده پیامی از سایت به مخاطب باشند. اگر ترکیب رنگ های بکار رفته در سایت پیامی جز آنچه هدف سایت است انتقال داده شود زیانی بزرگ برای سایت به بار خواهد آمد. به عنوان مثال سایتی که هدفش جذب مشتری برای بستن قراردادی خاص در زمینه کاری است بهتر است از رنگ آبی استفاده کند که نشان دهنده تعهد است یا از رنگ نارنجی با تناژ قهوه ای که عمیقا نشان دهنده تقلب و بی اعتمادی است؟همین جا است که به اهمیت استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت پی می بریم.

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

در ابتدا برای  انتخاب و استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت می توان از چه مواردی کمک گرفت؟

لوگوی سایت هویت بصری از محتوای سایت یا خدمات ارائه شده است. می توان برای استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت از رنگ های بکار رفته در لوگو استفاده کرد. سایت های شرکت های رقیب را مورد بررسی قرار دهید سعی کنید از استفاده از رنگ های یکسان خودداری کنید. آیا استفاده از عادت های ذهنی مخاطب صحیح است؟ جواب خیر است. کلیشه ها همواره انتخاب درست نیستند. مثلا سایتی که برای یک موسسه پسرانه انتخاب شده است قرار نیست تنها از طیف رنگ آبی استفاده کند.

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

  عوامل انتخاب و استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

اگر سایت فروش یا ارائه دهنده خدمات هستیم آیا شناخت درستی از خدمات و محصولات خود داریم؟ محصولات ما در دسته محصولات ضروری قرار می­ گیرد یا غیر ضروری؟ !بررسی ها نشان می­دهد که رنگ محصولات ضروری در حافظه بلند مدت افراد باقی می ماند و گاهی استفاده از رنگ استاندارد تعریف شده می تواند اعتماد مخاطب را جلب کند. آیا تاکنون با خود فکر کرده اید چرا فست فودها غالبا رنگ های قرمز را انتخاب می کنند؟ قرمز بر انسان ها اثر می گذارد و حتی حس سیری یا گرسنگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین باید سلیقه مخاطبین را نیز در نظر گرفت باید دقیقا بدانیم چه افرادی را می خواهیم تحت تاثیر قرار دهیم. تمام این موارد در کنار هم به دیزاینر کمک خواهد کرد تا در استفاده درست رنگ ها در طراحی سایت  موفق باشد و بتواند به هدف برسد.

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

تاثیر گروه هدف مخاطبین بر  انتخاب رنگ ها در طراحی سایت چگونه می تواند باشد؟

 برای استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت باید مخاطبین و گروه هدف خود را بشناسیم و میانگین سنی آنها را در نظر بگیریم. عموما جوان ترها به دنبال رنگ های روشن تر مانند سبز و زرد و افرادی که در میان سالی هستند رنگ های تیره را ترجیح می دهند. حتی باید ملیت ها را نیز در نظر گرفت زیرا استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت می تواند یک نوع زبان پنهان باشد. آیا سایت ما می­ خواهد برون مرزی فعالیت کند؟بعضی رنگ ها در برخی کشورها می ­توانند معانی متضادی داشته باشند یا پیامی مخالف با آنچه که ما در نظر داریم را انتقال دهند. همچنین باید دقت کنیم­ می­ خواهیم چه احساسی را در مخاطب ایجاد کنیم؟ هیجان؟ شادی؟ آرامش؟ بدون تردید انتخاب رنگ های هیجان انگیز مثل قرمز نمی تواند انتخاب درستی برای یک سایت با مفاهیم روانشناسی باشد. از سمت دیگر مهم است بدانیم مخاطب های ما بیشتر مردان هستند یا بانوان زیرا می توانیم با استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت و دور از درگیر شدن در کلیشه های جنسیتی و رنگ های تکراری نظر آنها را جلب کنیم .

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت

آیا سایت هایی برای انتخاب رنگ های مناسب وجود دارد؟

تمامی رنگ هایی که برای خلق یک اثر گرافیکی ممکن است استفاده شوند در پالت رنگ وجود دارد. پالت رنگ برای استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت به دیزاینر کمک بسیاری خواهد کرد. یک سری سایت پالت رنگ ساز  آنلاین وجود دارد که شما با استفاده از آنها می توانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید و هماهنگی آنها را باهم ببینید. برای مثال می توانید از سایت Dribbble  استفاده کنید و به راحتی با پیدا کردن رنگ های مکمل رنگ مورد نظر خود و  استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت خوش بدرخشید. از نمونه سایت های دیگر می توان سایت های زیر را نام برد:

اهمیت رنگ در دید کلی

اهمیت استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت برایمان مشخص شد. توجه به معنای هر رنگ و استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت به ما کمک خواهد کرد تا در کنار محتوا از ابزار دیگری نیز برای جلب نظر مشتری استفاده کنیم. به عنوان مثال رنگ سبز که مفهوم رشد و امید و حاصلخیزی و معالجه است می تواند گزینه مناسبی برای شرکت های دارویی باشد و یا رنگ سفید در معنای روشنی و پاکی و پاکیزگی در اکثر مواقع برای طراحی شرکت های لبنی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت نشان از توان مدیریتی سایت برای ارائه محتوا و یا خدمات و محصولات سایت دارد.

 استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت