برترین framework های جاوا اسکریپتی

فریم ورک در حوزه طراحی سایت، محیطی برای نوشتن زبان برنامه نویسی خاص و در حوزه برنامه نویسی وب مانند کتابخانه است. بحث درباره  برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی  و مقایسه آنها با یکدیگر یکی از مسائل پر مخاطب بوده است. در این مقاله به  5 مورد از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی  اشاره خواهیم کرد که به علت ویژگی های خود محبوبیت خاصی را دارا می باشند.

framework چیست

برنامه نویسان اپلیکیشن به خوبی می دانند در هنگام ایجاد یک اپلیکیشن مجبور به نوشتن چند باره یک سری توابع یکسان هستند. به نظر شما چاره کار چیست؟ فریم ورک های توسعه اپلیکیشن یک سری از ویژگی ها را پیشنهاد می دهد که بتوانید یک سری توابع آماده داشته باشید. در واقع کار کتابخانه را انجام می دهد و با ارائه توابع و کلاس ها باعث کم شدن کدنویسی می شود. فریم ورک های جاوا اسکریپت در واقع شالوده توسعه صفحات وب هستند.  فریم ورک های جاوا اسکریپتی درون کدهای HTML قرار می گیرد. با استفاده از فریم ورک های جاوا اسکریپت شما خواهید توانست به راحتی بر روی اجزای رابط کاربری خود تمرکز کنید. در این مقاله به بررسی  برترین framework های جاوا اسکریپتی خواهیم پرداخت.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

فریم ورک React.js

آیا تا به حال در زمینه توسعه وب کارکرده اید؟ پس بدون شک می دانید یکی از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی فریم ورک React.js  برای رابط کاربری است. این فریم ورک ساخت شرکت فیس بوک است. این فریم ورک در سال  2013 تحت لیسانس BSD و به صورت منبع باز برای اولین بار انتشار پیدا کرد. پیشرفت های چشمگیر این فریم ورک و سازگاری آن با سئو، این فریم ورک را به یکی از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی در سال 2018 تبدیل کرده است. از ویژگی های مهم این فریم ورک استفاده از  JSX - virtual DOM  و React Native است.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

فریم ورک Ember.js

یکی دیگر از فریم ورک های متن باز و از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی فریم ورک Ember.js می باشد. این فریم می تواند خود را با هر سایز از اپلیکیشن  تطابق دهد. این فریم ورک برای اولین بار در سال 2011 به صورت منبع باز منتشر شد. این فریم ورک تحت لیسانس MIT می باشد. نسخه های جدید این فریم ورک و ماژول های قدرتمند به سرعت منتشر می شود و شما می توانید از آخرین نسخه های انتشار یافته استفاده کنید. فریم ورک Ember.js با الگوی MVC طراحی شده است و مانند React.js که از DOM  برای افزایش سرعت استفاده می کند این فریم ورک نیز از ماژول  Fastboot.js  که اخیرا منتشر شده است برای رندر کردن UI استفاده می کند. انجمن های پشتیبان این فریم ورک یکی دیگر از دلایلی است که این فریم ورک را به یکی از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی تبدیل کرده است. همچنین به خاطر داشته باشید انتقال داده ها در این فریم ورک به صورت دوطرفه است.  برای افرادی که مبتدی هستند استفاده از این فریم ورک توصیه می شود زیرا همواره بهترین روش را ارائه می دهد.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

فریم ورک Angularjs 

آیا می خواهید پدر فریم ورک ها را بشناسید؟فریم ورک  Angularjs پاسخ شما است. این فریم ورک یکی دیگر از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی و محصول شرکت گوگل می باشد. این فریم ورک برای اولین بار به صورت منبع باز در سال 2009 انتشار یافت. این فریم ورک بیشتر برای توسعه  SPA مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این فریم ورک اتصال داده به صورت دوطرفه  Data Binding و تزریق وابستگی یا Dependency injection می باشد. HTM با این فریم ورک قدرت تازه ای به خود گرفته است زیرا این فریم ورک با اضافه کردن ویژگی هایی باعث بوجود آمدن نماهای دینامیکی بسیار جالبی شده است. یکی دیگر از مسائلی که این فریم ورک را در ردیف برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی قرار می دهد توسعه بسیار راحت ویژگی های HTML با استفاده  از فریم ورک Angularjs می باشد و از طرفی این فریم ورک قابلیت توسعه بالایی دارد. یکی دیگر از ویژگی های این فریم ورک سازگار بودن آن با کتابخانه های دیگر است.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

فریم ورک Node.js

اگر بخواهیم  به فریم ورک دیگری  از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی اشاره کنیم حتما باید نامی از فریم ورک Node.js ببریم. این فریم ورک نیز به صورت متن باز انتشار یافت. یکی از دلایلی که این فریم ورک را به یکی از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی تبدیل کرده است سازگاری آن با تمام سیستم عامل ها است. شرکت های بزرگی مانند یاهو و مایکروسافت از این فریم ورک استفاده می کنند. همواره انتخاب سایت هایی بزرگ با تعداد مخاطب های بالا فریم ورک Node است زیرا این فریم ورک از روش non Blocking I/O  استفاده می کند. در واقع در این روش در هر اتصال کاربر با سرور یک رویداد تعریف می شود. خوب است که بدانیم فریم ورک Meteor که در سال 2012 به صورت متن باز انتشار یافت بر پایه Node JS است، که سبب تعاملات real time می شود.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

فریم ورک  Vue.js

به عنوان آخرین فریم ورک از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی فریم ورک  Vue.js را معرفی می کنیم. چه ویژگی هایی این فریم ورک را به یکی از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی تبدیل کرده است؟ این فریم ورک که در سال 2013 منتشر شد از الگوی معماری Model-View-ViewModel  بهره گرفته است. این فریم ورک در واقع ترکیبی از ویژگی های 2 فریم ورک ANGULAR.JS و  React.js است. این فریم ورک بسیار سریع است و همین ویژگی سرعت یکی دیگر از دلایلی است که این فریم ورک را در ردیف برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی قرار داده است. بالا بودن سرعت نیز به علت کوچکی کدهای نوشته شده می باشد. این فریم ورک نیز خاصیت انتقال داده دو طرفه را دارد و قابلیت این را دارد تا زمانی که مقادیر را تغییر دهید و شاهد اعمال تغییرات به صورت خودکار در DOM باشید. همچنین این فریم ورک در مقایسه با سایر فریم ورک ها نسبتا از لحاظ سینتکس ساده تر است و همچنین دارای  قالب های ساده ای می باشد.

 فریم ورک های جاوا اسکریپتی

نحوه انتخاب Framework

بیشتر این فریم ورک ها جزو فریم ورک های محبوب توسعه دهندگان  هستند و می توانند یکی از 5 مورد نام برده از برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی در این مقاله را استفاده کنند. اگرچه تعداد دیگری از فریم ورک ها باقی ماند که به بحث درباره آنها نپرداختیم اما سعی بر آن شد تا 5 نمونه از مهمترین و برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی را توضیح دهیم. هر یک از این فریم ورک ها در مقایسه با هم مزایا و معایبی دارند اما در هنگام انتخاب یک فریم ورک باید قابلیت های واقعی فریم ورک را در نظر بگیریم . تعداد ویژگی های یک فریم ورک در سطح پایین تری از اولویت انتخاب قرار دارد. باید با انتخاب یکی از برترین Framework های جاوا اسکریپتی سعی کنیم تا پروژه خود را در کمترین زمان ممکن به پایان برسانیم. از اینرو قبل از شروع پروژه در مورد برترین فریم ورک های جاوا اسکریپتی به دقت مطالعه کنید تا بتوانید از پروسه انجام پروژه خود لذت کافی را ببرید.