اهمیت طراحی سایت واکنش گرا

اهمیت طراحی سایت واکنش گرا (Responsive)

با افزایش محبوبیت و استفاده روزافزون تلفن‌های همراه حتماً متوجه وب ‌سایت‌هایی که در دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوتر شخصی ، تبلت ها یا تلفن ‌های همراه ظاهری متفاوت دارند شده‌اید .

 

باید دانست یک وب‌سایت واکنش گرا متفاوت است با وب ‌سایت‌های موبایل دوست

اساساً وب‌ سایت‌ های موبایل دوست در موبایل‌ها به‌خوبی دیده خواهند شد. اما هنگام نمایش در دستگاه‌هایی با وضوح بالاتر ممکن است دچار مشکل شوند. درحالی‌که یک وب‌سایت واکنش گرا به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که در هر دستگاهی اعم از کامپیوترهای شخصی تا موبایل‌های کوچک به‌صورت صحیح دیده شود. درواقع وب‌سایت‌های واکنش گرا در هر دستگاهی با توجه به ابعاد آن سازگار می‌شوند. در این مقاله ما نگاهی خواهیم داشت  به مزایای طراحی یک وب‌سایت واکش گرا.

تاریخچه طراحی ‌سایت واکنش گرا

تنها در چند سال گذشته طراحی سایت واکنش گرا به یک سیستم استاندارد تبدیل‌شده. اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید این مفهوم بسیار قدیمی‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید.

وب ‌سایت شرکت آئودی اولین وب‌سایت واکنش گرا بود که در سال 2001 ساخته شد . نکته جالب‌توجه این است که بیشتر فن‌آوری‌هایی که به ما امکان ساخت وب‌سایت‌های واکنش گرا را می‌دهند مانند CSS Media Querys از اوایل سال 2009 معرفی شدند.

وب ‌سایت‌های واکنش گرا تا قبل از ظهور گوشی‌های هوشمند بخصوص آیفون تقاضای زیادی نداشتند. اولین آیفون در سال 2007 به بازار عرضه  شد -  رخدادی که کاملاً دسترسی مردم به اینترنت را متحول کرد . دو سال بعد، آیفون 3GS منتشر شد که استانداردهای طراحی وب واکنش گرا را پشتیبانی می‌کرد و این امکان را برای توسعه‌دهندگان وب فراهم کرد تا وب‌ سایت‌های واکنش گرا را ایجاد کنند.

در آن زمان ، بیشتر سایت‌های واکنش گرا با استفاده دو کد کاملاً متفاوت طراحی می‌شدند ، یکی برای مرورگرهای دسکتاپ و دیگری برای دستگاه‌های تلفن همراه. این نوع وب‌سایت‌ها به‌مرورزمان با پیشرفت وب‌سایت‌های واکنش گرا منسوخ شدند اما همین آغازی بود برای توسعه وب‌سایت‌های واکنش گرا.

طراحی سایت واکنش گرا چگونه کار می‌کند؟

برخلاف وب‌سایت‌هایی که از چند کد برای دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کردند ، امروزه وب‌سایت‌های واکنش گرا از یک کد مشترک بهره می‌برند ولی در هنگام نمایش بر روی دستگاه‌های مختلف خود را سازگار می‌کنند.

در یک وب‌ سایت واکنش گرا کاربران محتوای یکسانی با آدرس URL ثابت مشاهده می‌کنند . اما این صفحات به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که با توجه به نوع دستگاه ، وضوح و یا جهت قرارگیری توسط بازدیدکننده سازگار می‌شوند. این نوع تغییرات ممکن است شامل مواردی مانند تغییر در یک منو از افقی برای کامپیوترهای رومیزی به منوی کشویی برای تلفن‌های همراه یا افزایش اندازه فونت در دستگاه‌های تلفن همراه جهت بهبود خوانایی کاربر باشد.

 

ازآنجاکه نمایش یک وب‌سایت واکنش گرا در دستگاه‌های مختلف می‌تواند کاملاً متفاوت باشد ، توسعه‌دهندگان باید طرح خود را بر روی دستگاه‌های زیادی آزمایش کنند. بدون شک این کار بسیار دشوار است، ابزارهایی برای توسعه‌دهندگان ساخته‌شده تا بتوانند در داخل سیستم خود وضعیت نمایش یک وب‌سایت را برای دستگاه‌های مختلف بررسی کنند.

 

چرا ما به یک وب‌سایت واکنش گرا نیاز دارم؟

وب‌سایت‌های واکنش گرا نه ‌تنها جذاب هستند بلکه چندی مزیت نسبت به وب‌سایت‌های معمولی دارند. اگر وب‌سایت شما تاکنون با این فنّاوری پیاده‌سازی نشده در اینجا ما با چهار دلیل اشاره می‌کنیم که  اینکه زمان آن رسیده از یک وب‌سایت واکنش گرا بهره‌مند شوید:

1. این‌یک تجربه بی‌نظیر است که نمایش مطلوبی از وب‌سایت شمارا در دستگاه‌های مختلف فراهم می‌کند .

تعداد کاربران تلفن همراه روبه افزایش است ،  همان‌طور این آمار در حال رشد است، کسب کارهای آینده باید آماده پاسخگویی به نیازهای مشتریان هود باشند . خوشبختانه وب‌سایت‌های واکنش گرا برای هر کاربران کامپیوترهای شخصی و تلفن همراه سازگار  و شما هیچ مشتری را به دلیل عدم نمایش صحیح محتوای سایت خود از دست نخواهید داد.

 

2.  سرعت بارگذاری وب‌سایت شمارا افزایش خواهد یافت.

وب‌سایت‌های واکنش گرا بسیار سریع‌تر از وب‌سایت‌هایی هستند که با توجه به نوع دستگاه ‌به آدرس‌های متفاوتی هدایت می‌شوند.

 

3. برای سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) .

وب ‌سایت‌های واکنش گرا در موتور جستجو گوگل رتبه بالاتری خواهند داشت .

اگر شما نگران سئو سایت خود هستید ، داشتن یک وب ‌سایت واکنش گرا بسیار اهمیت دارد زیرا در سال 2012 ،  Pierre Far اعلام کرد موتور جستجوی گوگل اهمیت بیشتری برای وب‌سایت‌های واکنش گرا نسبت به وب‌سایت‌هایی که با استفاده از کدهای چندگانه نمایش محتوای سایت خود را مدیریت می‌کنند قائل است.

 

4.  این تکنیک توسعه وب‌سایت را ساده می‌کند.

طراحی واکنش گرا علاوه بر این که برای بازدیدکنندگان سایت مناسب است؛ همچنین نیز فرایند توسعه وب را ساده می‌کند، زیرا توسعه‌دهندگان وب لازم نیست چند نمونه دیزاین  برای دستگاه‌های مختلف و رزولوشن صفحه ایجاد کنند.

 

هرگونه کپی برداری باذکر نام شرکت طراحی سایت مبنا تک هیوا و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد