9 دسته صفحات وبی که هر سئوکاری نیاز به دانستن آنها دارد

 9 دسته از صفحات وب که هر سئوکاری نیاز به دانستن آنها دارد:

 

قبل از ارائه مطالب اصلی این مقاله، می خواهم یک چیز را کاملا روشن کنم: هنگامی که درباره سئو صحبت می کنیم، هر صفحه یک landing page است و هنگامی که می گوییم "هر صفحه" ، منظور هر صفحه ایست که قابل جستجو و قابل مرتب شدن توسط موتورهای جستجو باشد.

 

بنابراین اگر شما نمی خواهید که موتورهای جستجوگر صفحه ای را فهرست بندی کنند، باید مطمئن شوید که آن صفحه را از دید موتورهای جستجو، پنهان (مسدود) کرده اید تا هر چیز دیگری- دقیقا منظورم هر چیز دیگریست- به عنوان landing page مورد توجه موتورهای جستجو قرار گیرد.

 

.

 

یک landing page خوب چگونه ایجاد می شود؟ عوامل زیادی در بوجود آوردن یک landing page خوب موثر است از جمله طراحی، قابلیت استفاده، تبدیل و ...

در حقیقت یک landing page خوب :

 

با در نظر داشتن تمام این موارد در ذهن، متوجه می شویم که هر صفحه ای در یک وب سایت نیاز به توجه و SEO حرفه ای دارد و هیچ صفحه وبی خارج از محدوده و صلاحیت جستجوگرها نیست.

درحقیقت هر صفحه ای که به بازدید کنندگان مربوط می شود، نیاز به SEO دارد و با توجه به اینکه صفحات یک وب سایت متفاوت هستند شما باید در هر صفحه وب سایت خود، یک هدف منحصر به فرد داشته باشید تا بتوانید مخاطبان مختلف را جذب کنید و بازدید کنندگان مختلف را مستقیما به اهدافشان هدایت کنید. این یک کار، یک کار تخصصی در زمینه جستجوگرهای حرفه ای می باشد که در هر زمان خاص تعیین می کنند که در کمپین بازاریابی دیجیتالی، کدام صفحات بیشترین ارزش را داشته باشند ( و این بزرگترین فرصت برای کسب سود می باشد.)

معمولاً مهمترین صفحات برای کمپین بهینه سازی کدام صفحات هستند؟

 

صفحاتی که در هر SEO  باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند:

 

1. صفحه اصلی

معمولاً در هر وب سایت صفحه اصلی یکی از صفحاتی ست که بیشترین بازدیدکننده را دارد و اغلب، اولین صفحه ایست که بازدیدکنندگان آن را می بینند اما آیا بازدید کننده از همان ابتدا ، صفحه اصلی وب سایت شما را می بیند یا از صفحات داخلی به آنجا هدایت می شود؟

 

صفحه اصلی یک وب سایت باید شامل یک نمای کلی از آنچه وب سایت ارائه می دهد باشد و یک نمای کلی از محصولات و خدمات کسب و کار شما را دربرگیرد بطوریکه بتواند بازدیدکنندگان را  متقاعد کند که چرا باید با شما کار کنند.

 

در حقیقت صفحه اصلی شما به عنوان یک ورودی برای بازدیدکننده عمل می کند و در صورت تایید شدن پس از آن به صفحات دیگر سایت شما پرداخته و جزئیات بیشتری در مورد آنچه شما ارائه می دهید پیدا  کند.

 

 

بسیاری از متخصصان SEO، اشتباها صفحات اصلی را برای محصول یا خدمات اصلی کسب و کار بهینه سازی می کنند. این استراتژی تنها زمانی می تواند خوب باشد که شما یک محصول یا یک شرکت خدمات منحصر به فرد باشید اما لحظه ای که چیزی در خارج از محدوده محصول یا دسته بندی قرار  دهید، بهینه سازی صفحه اصلی بی اهمیت می شود.

 

استراتژی بهتر و پایدار برای بهینه سازی صفحه اصلی، تمرکز بر نام تجاری شرکت است. به این ترتیب، بهینه سازی صفحه اصلی آسان تر می شود، زیرا وقتی نام شرکت را تایپ می کنید، صفحه اصلی آن کسب و کار باید بیشتر از هر صفحه ای در وب سایت رقیب باشد. اما رتبه بندی تنها دلیل بهینه سازی این صفحه نیست. در واقع، بهینه سازی صفحه اصلی برای کلیک کردن و تعامل، بسیار مهم تر از هر چیز دیگری است و به دست آوردن رتبه بندی تنها فرصتی برای دریافت کلیک می باشد.

 

بخشی از کار شما این است که ببینید هر صفحه در سایت چگونه کار می کند. اگر صفحه اصلی نتواند بازدیدکنندگان را در سایت نگه دارد، به خوبی کار نکرده و بهینه سازی بیشتری لازم است.

 

2. صفحه  درباره ما

مطالعات ثابت کرده است که احتمال داشتن بازدیدکننده برای سایت هایی که صفحه « درباره ما » دارند، بیشتر از سایت هایی است که این صفحه را ندارند. این آمار می تواند علامت یا نتیجه ای را ثابت کند.

 

علائم: بازدیدکنندگان نزدیک به تبدیل،  صفحه «درباره ما»  را در یک سایت قبل از هر چیز دیگری در آن سایت، بررسی می کنند.

نتیجه: بازدید کننده هایی که از صفحه «درباره ما» بازدید می کنند، به شدت تحت تأثیر محتوای آن قرار می گیرند و در صورتی که در این صفحه به آنچه که می خواهند برسند، به احتمال زیاد تبدیل به بازدیدکننده اصلی سایت می شوند.

 

به نظر شما کدام تئوری بهتر است ؟ به نظر من هردو عالیست و هر دو نشان می دهند که این صفحه بخش مهمی از روند تبدیل جستجوگران به بازدیدکنندگان از سایت است و به این معنی است که صفحه About Us یک صفحه مهم برای هدایت ترافیک می باشد و مانند هر landing page  خوب، صفحه « درباره ما»  باید نقش خود را در فرآیند تبدیل انجام دهد.

 

بهینه سازی برای صفحه About Us به نظر کمی عجیب و غریب است، اما در واقع، بسیاری از کلمات کلیدی وجود دارد که مناسب این صفحات است. هر کلمه کلیدی مربوط به صنعت یا محصول مرتبط با شرکت، کسب و کار، آژانس، شرکت، دفتر و یا انواع مشابه کلمات کلیدی،  متناسب با صفحه « درباره ما» می باشد و تلاش برای گنجاندن این کلمات کلیدی در هر جای دیگری دشوار است.

 

3. صفحه تماس با ما

تقریبا فقط یک دلیل وجود دارد که یک بازدید کننده را عمدا به یک صفحه «تماس با ما»  هدایت می کند: آنها اطلاعات تماس شما را می خواهند.

 

آنچه که آنها واقعا با این اطلاعات انجام می دهند، را می توان حدس زد: ممکن است آنها ایمیلی برای شما ارسال کنند و یا با شما تماس بگیرند، شاید هم فقط می خواهند آدرس شما را بدانند و این آخرین گزینه است که ما به خاطر آن بهینه سازی را انجام می دهیم.

 

به طور عادی برخی از افراد ترجیح می دهند که در نزدیکی محل سکونت خود، کار کنند. اگر شما یک شرکت ملی یا یک شرکت محلی هستید، با کمی تحقیقات کلیدی به احتمال زیاد این موضوع را برای صنعت خود ثابت خواهید کرد. اما اگر کسب و کار شما محلی نباشد، هیچ دلیلی برای نادیده گرفتن صفحه «تماس با ما» وجود ندارد.

 

بنابراین تمرکز تلاشهای بهینه سازی خود را در موقعیت مکانی خود قرار دهید:

 

این یک صفحه تعامل اولیه است. اگر تعداد زیادی از افرادی که از صفحه «تماس با ما» بازدید می کنند، درگیر نشوند، می تواند نشانه ی آن باشد که اطلاعات تماس شما ناقص است یا گزینه های مناسبی برای تماس ارائه نشده است.

 

4. صفحات « دسته بندی و زیر دسته محصولات »

صفحات « دسته بندی محصولات »  و زیر مجموعه آنها ، فرصت های بهینه سازی فوق العاده ای را ارائه می دهند. در چرخه خرید، این صفحات اغلب به کسانی که در مرحله خرید هستند، خدمت می کنند. به این معنی است که بازدیدکنندگان ایده خوبی از آنچه دارند می خواهند، اما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های موجود برای آنها هستند. هدف این صفحات دسترسی کاربران به آن گزینه ها است که معمولا صفحات « جزئیات محصول»  خود را دارند.

 

در بیشتر موارد، صفحات دسته بندی محصول چیزی بیش از صفحات عبور نیستند. بازدیدکنندگان ممکن است اغلب صفحات را بازبینی کنند، اما فقط شما می توانید آنها را به محصولات منتقل کنید.

 

بهینه سازی این صفحات، در یک سطح SEO، معدن طلا هستند. کلمات کلیدی که این صفحات را پوشش می دهند عموما خیلی گسترده نیستند که همه ارزش ها را از دست بدهند و بطور خاص تمام حجم جستجو را از دست نمی دهند. این صفحات را به عنوان نقطه ای مطبوع در  SEO در نظر بگیرید.

 

با اینکه ، صفحات « دسته بندی محصولات » برای سئو بسیار خوب هستند اما مسئله ای وجود دارد و آن است که این صفحات برای بهینه سازی به محتوای نیاز دارند، در حالیکه بسیاری معتقدند بازدیدکنندگان این صفحات، محتوای را نمی خواهند و فقط می خواهند محصولات را ببینند اما من خیلی به این تئوری معتقد نیستم.

 

بازدیدکنندگان به صفحه محصولات، مثل یک صفحه اطلاعاتی نگاه نمی کنند و دوست داند محصولات را بدون پیمایش ببینند. اگرچه با این نظرموافقم و میدانم بازدیدکنندگان محتوای اجباری بر روی محصولات را در صفحه نمی خواهند اما محتوا، نقش مهمی را در روند تبدیل دارد.

 

راه های بسیاری برای اضافه کردن مطالب به صفحات، بدون مخفی کردن متن یا محصولات وجود دارد. این که چگونه شما آن را انجام دهید و یا چه مقدار مطلب برای هر صفحه مورد نیاز است را شما باید بدانید. فقط اطمینان حاصل کنید که به همه بازدیدکنندگان آنچه را نیاز دارند، می دهید.

 

صفحات محصول با محتوا

 

5. صفحه « جزئیات محصولات »

هنگامی که یک بازدیدکننده در مرحله خرید یک چرخه فروش قرار دارد، تعداد زیادی از صفحات جزئیات محصول را مشاهده خواهد کرد. هنگامی که آنها به سمت مرحله خرید حرکت می کنند، بدان معنی است که اطلاعات کافی برای بدست آوردن دقیق آنچه که می خواهند، جمع آوری کرده اند. در حال حاضر آنها فقط به جزئیات دقیق نگاه می کنند و تصمیم می گیرند کدام محصول مورد نظر را می خواهند و آن را بخزند.

 

هنگام بهینه سازی صفحات « محصولات »، تحقیق کلمه کلیدی تقریبا بی اهمیت می شود. زیرا متغیرهای زیادی وجود دارند که محتوای هر یک از این صفحات را بر هر متغیر بالقوه در هر شیوه سنتی متمرکز می کنند.  ممکن است عجیب به نظر برسد اما در واقع بهینه سازی این صفحات بسیار آسان است زیرا بهینه سازی آنها کمتر درمورد کلمات کلیدی و بیشتر در مورد ساخت محتوای صفحه است.

 

شما می خواهید همانند هر صفحه دیگر، برچسب ها را بهینه سازی کنید: عنوان، توضیحات، alt، عنوان ها و غیره. اما در جایی که اکثر صفحات دیگر نیاز به یک رویکرد سفارشی دارند، صفحات محصول به راحتی با استفاده از درج کلمات کلیدی پویا، می توانند بهینه سازی شوند.

 

همچنین می توانید یک محتوای دیجیتالی را که می توان برای تمام محصولات یک گروه خاص استفاده کرد، بنویسید. فقط نام محصول را در جای مناسب قرار دهید (هر چند محتوای منحصر به فرد در اینجا همیشه ترجیح داده می شود).

 

فراتر از آن، می خواهید اطمینان حاصل کنید که صفحه حاوی اطلاعات مربوطه است و این آنجایی است که تحقیق کلمات کلیدی ارزشمند است البته نه فقط برای کلمات خاص بلکه انواع اطلاعات.

 

این بدان معنا نیست که شما باید برای یک شماره خاص از محصول که در تحقیق کلمه کلیدی خود آن را می بینید، بهینه سازی کنید، این به آن معنا است که شما باید برای دسته بندی شماره های محصول، بهینه سازی کنید.

نکته: چگونگی دسترسی شما به این صفحات می تواند تاثیر زیادی در SEO شما داشته باشد.

 

پیوندهای بیشتر به صفحات « جزئیات محصول» در یک سایت، مجوز ارتباط بیشتری از صفحات دیگر خود را صادر می کند. این بدان معناست که مجوز پیوند بیشتری را  به این صفحات که اغلب بیشترین تبدیل را دارند، می دهد. معامله می تواند به معنای رتبه بندی پایین تر در صفحات دسته بندی به جای رتبه بندی بالاتر در صفحات محصول باشد یا برعکس. این بعهده شماست که ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

 

6. صفحه « سؤالات »

در طول عمر گوگل، جعبه پاسخ، راهنما و صفحات «پرسش و پاسخ» از هر زمان مهم تر شده است. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که همیشه در تمام وبسایت های خود به سؤالات پاسخ می دهید، صفحات « سؤالات متداول » برای اطلاعاتی که اغلب درخواست می شود بسیار خوب و مناسب است.

 

صفحات « پرسش و پاسخ»  آماده می شوند تا محتوای شما در مالک جعبه پاسخ به نظر برسد. اگر مطمئن نیستید چه سوالاتی پرسیده می شود، تحقیقات کلیدی شما به شما خواهد گفت. در حقیقت باید کلمه کلیدی خود را جستجو کنید و سپس هر عبارتی را که با « چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا و چگونگی» شروع می شود، بیرون بکشید. سپس تصمیم بگیرید که کدام سوالات ارزش پاسخ دادن را دارند و آنگاه شروع به ساختن یک صفحه پرسش و پاسخ کنید!

 

نمونه ای از سوالات متداول

 

7. صفحات تگ و دسته بندی وبلاگ

هر وبلاگی با توجه به پست هایی که در آن می گذاریم، نیاز به دسته بندی دارد. اگر می خواهید یک گام بیشتر پیش ببرید، پست هایتان را با کلمات کلیدی مرتبط کنید. خوانندگان در حال مرور وبلاگ شما می توانند از این دسته ها و برچسب ها برای پیدا کردن مطالب مرتبط تر استفاده کنند. اگرچه این فقط یک نوع وبلاگ نویسی خوب است اما با انجام این کار صفحات «دسته بندی شده و  صفحات «برچسب»  می تواند صفحات بزرگ را به خود اختصاص دهد.

 

بعضی از متن های بهینه شده که در بالای این صفحات قرار دارند، را پر کنید و سپس پست های وبلاگ بقیه محتوا را پر می کنند. این یک فرصت اضافی برای رتبه بندی عبارات هایست که ممکن است شما در سایت اصلی خود به عنوان هدف درنظر نپرفته باشید.

 

دقت کنید که متن بهینه شده در صفحات دیگر را  (صفحه 2، 3، و غیره) برای هر دسته تکرار نکنید و یا اینکه این صفحات را از فهرست جستجو حفظ کنید تا متن بهینه شده شما کم نشود.

 

8. پست های وبلاگ

هر سایت فقط به تعداد محدودی می تواند صفحه اضافه کند قبل از اینکه به مشکل برخورد و شروع به دخالت در روند تبدیل کند. اما تقریبا هیچ محدودیتی در تعداد موضوعات مرتبطی که شما می توانید صفحات را برای آن بهینه سازی کنید وجود ندارد. این جا همان جایست که پستهای وبلاگ وارد بازی می شوند. هر موضوعی که نمی توانید در سایت اصلی خود کشف کنید، می توانید در یک پست وبلاگ، یا در مجموعه ای از پست های وبلاگ، جزئیات کامل آن را بیابید..

 

هر پست وبلاگ می تواند یک نیاز خاص جستجوگر، را هدف قرار دهد و برای crawle سایت شما مورد استفاده قرار گیرد. اما فقط دیده شدن سایت، کافی نیست. اطمینان حاصل کنید که پست های وبلاگ شما شامل تماس هایی برای دسترسی به سایت شما می شود.

 

این مجوزی برای تسریع در تولید محصولات و خدمات شما نیست، اما به این معنا هم نیست که شما نتوانید با داشتن دلایل دلخواه اطلاعات بیشتری را بطور مستقیم برای خوانندگان خود دریافت فراهم کنید.

9. فایل های PDF

از لحاظ فنی این صفحات وب نیستند، اما فایلهای PDF اغلب بخشی از ارائه اطلاعات ارزشمند به بازدیدکنندگان شما می باشند، گرچه فرمت آنها متفاوت است. فایل های PDF صرفا برای استفاده هستند، اما هنگامی که از آنها استفاده می شود، باید به درستی مانند هر صفحه وب دیگر بهینه سازی شوند. روند بهینه سازی آنها متفاوت است، اما مفاهیم یکسان هستند.