درباره چک لیست سئو و بهینه سازی سایت

امروزه بیشتر افراد جامعه از اینترنت به عنوان یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی استفاده می کنند. از این رو می‌توان گفت در حال حاضر بهینه سازی سایت، می تواند یکی از مهمترین و سودآور ترین سرمایه گذاری ها باشد؛ اما چگونه؟ اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید حتما نکات مهمی در این مورد عایدتان می شود.

بهینه سازی سایت چیست؟

اگر دقت داشته باشید شاید شما هم در جستجوهایی که در موتور جستجوگر انجام می دهید هیچگاه به صفحه های دوم و سوم که گوگل برای شما آماده می‌کند توجهی نکرده باشید و تنها در همان صفحه اول و حتی چند مورد اول اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج می کنید و صفحه وب را می بندید، از این رو می توان گفت قرار گرفتن در صفحه اول گوگل بسیار اهمیت دارد. بهینه سازی سایت به یک سری اقداماتی گفته شده که موجب می شود وب سایت شما در نتیجه جستجوی یک کلمه یا عبارت، در جایگاه مناسبی مثلا صفحه اول گوگل قرار بگیرد و کاربران بیشتری روزانه از سایت شما دیدن نمایند.

 

مهمترین ویژگی بهینه سازی سایت

توجه داشته باشید که شما برای این که در صفحه اول گوگل نمایش داده شوید قرار نیست که هیچگونه هزینه پرداخت کنید یعنی وب سایت شما به صورت رایگان و طبیعی در جایگاه مورد نظر گوگل قرار می گیرد. این نکته می تواند مهمترین تفاوت بهینه سازی سایت و تبلیغات کلیکی گوگل باشد، زیرا در تبلیغات کلیکی  شما باید برای اینکه در صفحه نخست قرار بگیرید هزینه مشخصی بپردازید. هنگامی که وب سایت شما با استفاده از بهینه سازی سایت، در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد این نتیجه تقریبا چندین ماه پایه دار است و این مدت بستگی به فعالیت شما در وب سایت دارد. با توجه به اینکه قرار گرفتن در جایگاه مناسب نشان می دهد که نویسنده سایت سوابق و تجربه بهتری دارد، کاربران احساس اطمینان بیشتری کرده و این امر موجب می شود روزانه بازدیدکنندگان بیشتری از سایت شما دیدن نمایند.

 

نقش بهینه سازی سایت در بازاریابی آنلاین

با توجه به آنچه گفته شد نتیجه می گیریم که بهینه سازی سایت موجب می شود وب سایت شما در میان کاربران بهتر دیده شود و در نتیجه سرعت شما در بازاریابی آنلاین افزایش یابد. اولین اقدام برای بازاریابی آنلاین این است که شما باید کاری انجام دهید تا در فضای مجازی بهتر دیده شوید؛ بهینه سازی سایت دقیقا همین کار را برای شما انجام می دهد و قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل با کمک بهینه سازی سایت، موجب بهتر دیده شدن وب سایت شما می شود. توجه داشته باشید که در حال حاضر عملیات بهینه سازی سایت و چک لیست سئو، از طریق شرکت های خدماتی صورت می گیرد، که برای بهتر انجام شدن این امور می توانید از متخصصین و کارشناسان این سایت ها کمک بگیرید.

 

چرا وب سایت نیاز به بهینه سازی سایت دارد؟

بهینه سازی سایت یکی از مهمترین مواردی است که موجب می شود موتورهای جستجو بتوانند به راحتی وب سایت شما را پیدا کرده و به آن رتبه بدهند. توجه داشته باشید که اگر این موتور های جستجو نتوانند سایت شما را پیدا کنند بسیاری از فرصت های باور نکردنی را برای افزایش بازدیدکنندگان از دست خواهید داد. موتور های جستجو می توانند به محتوای ارائه شده شما ترافیک هدفمندی داده تا کاربران در هنگام جستجوی یک مطلب، به راحتی سایت شما را پیدا نمایند. ایجاد ترافیک هدفمند در سایت شما توسط موتور های جستجوگر می‌تواند باعث تبلیغات شما و در نتیجه به وجود آمدن درآمد بی نظیری در بازاریابی آنلاین شود. کلماتی که کاربران در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو تایپ می کنند، بسیار با ارزش است و شناخت آن توسط شما می تواند موجب درآمد شود.

 

نکته مهم در بهینه سازی سایت

یکی از نکات مهم در بهینه سازی سایت توجه به کلمات کلیدی می باشد از این رو لازم است قبل از اینکه وب سایت خود را بهینه سازی نمایید، چند کلمه به عنوان کلمات کلیدی انتخاب کنید؛ زیرا اگر وب سایت شما با کلماتی که سرچینگ آنها پایین است بهینه سازی شود، موجب می شود وب سایت شما رتبه پایینی در موتور های جستجو بخصوص گوگل کسب نماید. توجه داشته باشید که اگر بتوانید در موتور جستجوگر گوگل رتبه خوبی کسب کنید، قطعا در دیگر موتورهای جستجو هم رتبه خوبی خواهید گرفت. برای انتخاب کلمات کلیدی لازم است که طرفداران و خوانندگان مطالب خود را شناسایی کرده، و مشخص کنید که چه کلماتی از سوی این کاربران در گوگل سرچ خواهد شد و همان کلمات را به عنوان کلمات کلیدی در بهینه سازی سایت استفاده نمایید.

تصویر5

هزینه بهینه سازی سایت

یکی از مهمترین مزایای بهینه سازی سایت، رایگان بودن آن می باشد زیرا در هنگامی که سایت شما به واسطه سئو در صفحه اول موتور های جستجو قرار بگیرید، نیاز نیست که شما برای این امر پولی به گوگل پرداخت نمایید. با این وجود شما می‌توانید تنها از طریق سئو سایت، ترافیک سایت خود را افزایش دهید. بهینه سازی سایت می تواند توسط خودتان صورت بگیرد که این امر نیاز به آموزش های اولیه دارد؛ اما چنانچه بخواهید از بهینه سازی بهتر و کاربردیتری استفاده نمایید، می توانید این امر را به شرکتهای خدماتی که در حال حاضر خدمات بهینه سازی سایت را برعهده دارند واگذار کنید. با توجه به اینکه کاربران به نتایج صفحه اول موتور جستجوگر اعتماد بیشتری دارند می‌توان گفت هر چه شما بهینه سازی ضعیف تری داشته باشید گوگل شما را در جایگاه پایین تری قرار خواهد داد و در نتیجه اعتبار کاربران به شما کاهش خواهد یافت.

 

مزیت بهینه سازی سایت نسبت به تبلیغات سنتی

 از دیگر مزایای بهینه سازی سایت می توان به بازگشت سرمایه بیشتر نسبت به تبلیغات سنتی اشاره کرد. اگر شما از طریق تبلیغات کلیکی هزار کاربر به سمت سایتتان جلب کنید ممکن است تنها دو درصد آنها مشتری سایت شما شود اما اگر همین تعداد از طریق بهینه سازی وارد سایت شوند احتمال می‌رود حدود چهل درصد آنها به مشتری برای شما تبدیل شوند که این امر موجب می شود درآمد بیشتری کسب نمایید. توجه داشته باشید با وجود اینکه در حال حاضر رقبای شما هم نیز در حال انجام بهینه سازی سایت هستند، اگر شما سایت خود را بهینه سازی نکنید یا وب سایت شما سئو ضعیفی داشته باشد در صورتی که مطالب ارائه شده توسط شما بهتر باشد باز هم رتبه پایین تری در گوگل نصیبتان خواهد شد.