راهکارهایی جهت افزایش مدت زمان بازدید کاربران از سایت

در این مقاله قصد داریم خوانندگان محترم را با تکنیک هایی آشنا کنیم که با به کارگیری این تکنیک ها بتوانند جذابیت سایت خود را افزایش داده و موجب بالا رفتن مدت زمان بازدید از سایت توسط کاربران شوند. در این مقاله بعد از بیان ضرورت و اهمیت افزایش یا کاهش مدت زمان بازدید از سایت، سعی شده است نکاتی که بی توجهی به آنها باعث به روز نشدن سایت از نظر بصری می شود را یادآوری می کنیم و سپس راهکارهای افزایش جذابیت بصری و محتوایی یک سایت و در نتیجه افزایش مدت زمان بازدید از سایت که مسئله ای بسیار مهم در پیشبرد اهداف صاحبان سایت می باشد را بیان می نماییم.

مدت زمان بازدید از سایت چه تأثیر و اهمیتی در پیشبرد اهداف سایت دارد؟

زمانی که شما به منظور ارائه ی محصول یا خدمتی، مزایای استفاده از محصول یا خدمات مورد نظرتان را در یک سایت به اشتراک می گذارید، مطمئناً با این هدف چنین سایتی را طراحی می کنید که مشتریان را جذب نموده و کسب و کار خود را توسعه دهید. در دنیای امروز که بسیاری از خرید و فروش ها در فضای مجازی و اینترنتی انجام می شود و بسیاری از کالاها و خدمات در غالب سایت های اینترنتی به نمایش درآمده و معرفی می شوند، برای اینکه در این عرصه بتوانید رقابت کنید می بایست روش ها و سیاست هایی را اتخاذ کنید تا بتوانید بازدیدکنندگان از سایت های اینترنتی را مجذوب سایت خود و خدمات معرفی شده در آن نمایید. بنابراین مدت زمانی که کاربران برای مشاهده ی سایت شما در نظر می گیرند می تواند کارنامه ای برای جذابیت سایت شما و مورد پسند بودن خدمات مورد ارائه تان باشد.

مدت زمان بازدید از سایت

چرا آمار بازدید و مدت زمان بازدید از سایت ما کاهش یافته است؟

مدیران برخی از سایت ها با گذشت مدت زمان نسبتاً طولانی از شروع به فعالیتشان، تغییری در طراحی صورت گرفته در سایت نمی دهند. مسلماً هر چند سال یک بار و حتی گاهی هر ساله المان های گرافیکی و رنگ های خاصی جلوه ی بالاتری در هنر طراحی به خود می گیرند و ذائقه ی طراحان و به نسبت ذائقه ی مردم را به سمت خود می کشانند و طراحی های قبلی از مد افتاده و قدیمی محسوب می شوند. بنابراین یکی از دلایل کاهش آمار و مدت زمان بازدید از سایت می تواند در عدم به روز رسانی طراحی سایت باشد.

مدت زمان بازدید از سایت

عواملی که سبب ماندن کاربر برای مدت زمان بیشتر در سایت می شود

آیا تا به حال به این اندیشیده اید که چه مسائلی، شخص شما را مجذوب یک سایت کرده اند و باعث شده اند دقایق طولانی را به تماشای صفحات مختلف آن سایت بپردازید؟ اگر کمی دقت کنیم می ‌بینیم اکثر پاسخ ها به این سؤال مشابه خواهند بود. پاسخ هایی مثل جذابیت محتوایی سایت و مطالبی که متناسب با نیاز کاربران تولید و عرضه شده اند و صد البته طراحی گرافیکی منحصر به فرد که به زیبایی و به درستی به کمک توصیف کالا یا خدمات مورد ارائه در سایت آمده است. در ادامه به تأثیر این عوامل در افزایش مدت زمان بازدید از سایت خواهیم پرداخت.

مدت زمان بازدید از سایت

تأثیر محتوا در بالا بردن مدت زمان بازدید از سایت توسط بازدیدکنندگان

این یک واقعیت است که هر شخص هنگامی وقت خود را صرف خواندن یک متن می کند که متن برایش جذابیت و تازگی داشته باشد و جمله بندی متن تأثیرگذار باشد و نیازی از نیازهای مخاطب را پاسخ دهد. بنابراین برای جذابیت بیشتر و ارتقای مدت زمان بازدید از سایت مورد نظرتان بهتر است از مطالبی به عنوان محتوا استفاده نمایید که اولاً به وضوح و به طور کامل و مفید کالا یا خدمات مورد ارائه تان را معرفی نماید و دوماً خواننده با خواندن مطلب بتواند به راحتی پیرامون استفاده یا عدم استفاده از این خدمات یا کالا تصمیم گیری نماید. به این ترتیب مدت زمان بازدید از سایت شما افزایش خواهد یافت.

مدت زمان بازدید از سایت

تأثیر طراحی و رنگ و تصاویر به کار رفته در سایت در افزایش مدت زمان بازدید از سایت

همیشه یک عکس زیبا، خاص و با کیفیت و مرتبط با موضوع محتوا می تواند حتی برای لحظاتی ذهن مخاطب را درگیر خود کند. چه بسا انتخاب تصویر خوب و با معنی بتواند باعث ماندن مخاطب در سایت شده و او را به خواندن مطالب دیگر مندرج در سایت ترغیب نماید و به همین سادگی موجب افزایش مدت زمان بازدید از سایت شود. همواره سعی کنید زمانی که از محتوای طولانی برای معرفی جامع و مفصل یک مطلب استفاده می کنید، به تأثیر قرارگیری تصاویر مرتبط و هنری با ترکیب رنگ های جذاب لا به لای متن محتوا توجه نموده و از بکارگیری این تکنیک جهت جذب مخاطب غافل نشوید.

مدت زمان بازدید از سایت

استفاده از انواع فونت های مختلف به چه میزان در مدت زمان بازدید از سایت موثر خواهد بود؟

در طراحی برخی سایت ها از فونت های مختلفی استفاده می شود که همین تنوع زیاد در فونت مطالب باعث خستگی و کلافگی مخاطب می شود. شیوه ی طراحی سایت مدرن به نحویست که می بایست از تنوع فونت کمتری استفاده کرد و حتی الامکان از فونت های مشابه استفاده نمود. همچنین طراحی فونت یا تایپوگرافی نیز می تواند تأثیر شگفت آوری در بر جای گذاشتن اثری همیشگی در ذهن مخاطب، داشته باشد و سبب ایجاد شوق بیشتر برای صرف مدت زمان بیشتر در بازدید از سایت می شود.

مدت زمان بازدید از سایت

استفاده از المان های گرافیکی متحرک یا محتواهای ویدئویی برای افزایش مدت زمان بازدید از سایت

گاهی می توان برای تنوع در سایت از محتواهای انیمیشنی یا ویدئویی استفاده کرد. این تکنیک از تکنیک های پر زحمت اما بسیار پر بازده است که می تواند هم آمار بازدید از سایتتان را افزایش دهد و هم مدت زمان بازدید از سایت شما را بالا ببرد؛ بنابراین برای تولید یک ویدئوی جذاب و جالب متناسب با محتوای موردنظرتان به اندازه ی کافی فکر کنید و زمان بگذارید تا نتیجه ی کارتان قابل توجه و تحسین برانگیز باشد؛ نهایتاً نتیجه ی این کار را در آمار بازدید سایتتان مشاهده خواهید کرد.

 تصویر ۷

تأثیر صوت در بالا بردن مدت زمان بازدید از سایت

یکی دیگر از روش های بسیار مؤثر و مفید برای ارتقای سطح کیفی و افزایش جذابیت سایت، تولید و استفاده از پادکست های صوتی از محتوای مورد ارائه در سایت می باشد. این کار نسبت به تهیه ی محتوای ویدئویی وقت کمتری می گیرد. تجربه ثابت کرده است که این تکنیک اثر قابل توجهی در باقی ماندن کاربران در سایت و مشاهده ی صفحات مختلف دارد. یکی از دغدغه های بازدیدکنندگان امروزی تمایل به دریافت اطلاعات به شیوه ای سریع ‌تر از مطالعه ی متن است؛ بنابراین این شیوه علاوه بر جذابیت محتوایی می تواند پاسخ گوی یکی از نیازهای مخاطبان سایت نیز باشد.

مدت زمان بازدید از سایت