اهمیت استفاده از گوگل وبمستر تولز

امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی ابزارهای مختلفی به جامعه معرفی شده اند. یکی از این ابزارها، ابزار گوگل وبمستر تولز است که کاربرد فراوانی دارد. ابزار گوگل وبمستر تولز یکی از مفیدترین ابزارها برای برقراری ارتباط با گوگل می باشد که از طریق آن می توان با جنبه های بررسی یک سایت که گوگل آنها را معرفی کند آشنا شد. گوگل یک شرکت معتبر است و ابزار گوگل وبمستر تولز یک ابزار مفید برای بهینه سازی وب سایت می باشد.

گوگل وبمستر تولز

گوگل وبمستر تولز چیست؟

همانطور که می دانید و از نام این ابزار کاربردی مشخص است، گوگل وبمستر تولز یک ابزار برای مدیریت سایت می باشد و تمامی مدیران می توانند از آن استفاده کنند. ابزار گوگل وبمستر تولز به فرد کاربر کمک می کند تا نحوه بررسی سایت توسط گوگل را درک کند. ابزار گوگل وبمستر تولز کلمات کلیدی موثر که تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارند را ثبت می کند و تعداد دفعاتی که ربات های Crawl گوگل مراجعه می کنند را تنظیم کنید تا بر ایندکس شدن صفحات شما تاثیر بگذارند.

البته این ابزار گوگل وبمستر تولز یک لیست از لینک های دریافتی و لینک های خروجی سایت را نیز در اختیار شما قرار می دهد. به طور خلاصه می توان گفت که بهترین ابزار برای آمار و اطلاعات، نمایش جایگاه در گوگل و تنظیم دامنه پیش فرض می باشد. بهتر است بدانید که یکی دیگر از قابلیت های گوگل وبمستر تولز توانایی مشاهده آمارهای سایت و بسیاری از قابلیت های دیگر نیز می باشد.

گوگل وبمستر تولز

استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز

مدیران و کاربران ابزار گوگل وبمستر تولز برای استفاده از این ابزار در ابتدا باید سایت خود را ثبت کنند و یک حساب کاربری برای خود در گوگل ایجاد کنند. بعد از ثبت سایت خود، قادر خواهید بود اطلاعات و توانایی های ارزشمندی را از طریق گوگل وبمستر تولز دریافت کنید. فرض مثال قادر خواهید بود تمام کلیک های دریافت شده از گوگل را ببینید. به طور کلی می توان گفت که ابزار گوگل وبمستر تولز یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارها می باشد که می تواند کسب و کارها را کنترل کند و نتیجه خوبی را برای آنها در صفحه گوگل به ارمغان بیاورد. البته بهتر است بدانید که برای استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز باید یک حساب gmail  داشته باشید و از این طریق کار کردن با آن برای شما راحت و آسان می شود.

گوگل وبمستر تولز

اهمیت استفاده از گوگل وبمستر تولز در سئو

ابزار گوگل وبمستر تولز به شما اجازه می دهد به راحتی با گوگل ارتباط برقرار کنید. از این طریق می توان با مواردی مانند نرخ خرید بات گوگل در وب سایت خود، کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربران، لیست لینک های خارجی و داخلی و نحوه سئوی وب سایت آشنا شد. در بیشتر موارد ابزار گوگل وبمستر تولز را با گوگل آنالیتیک استفاده می کنند تا نتیجه کار بهتر شود. به گونه ای می توان گفت به طور مستقیم می توانید از طریق گوگل آنالیتیک به داده های گوگل وبمستر تولز خود دسترسی پیدا کنید.

گوگل وبمستر تولز

بررسی گزارشات و بخش Search Queries گوگل وبمستر تولز

بعد از ثبت سایت خود در این ابزار، به راحتی کاربر می تواند وارد داشبورد این ابزار شود. در این قسمت فرد کاربر قادر خواهد بود تا نقشه سایت و کلمات کلیدی را ببیند. در بخش بعدی که Search Queries می باشد به فرد نشان داده می شود که چه کلمات کلیدی مورد نظر کاربران بوده است و از طریق چه کلماتی وارد سایت شما شده اند. در اینجا یک لیست طولانی از لغات را مشاهده خواهید کرد که کاربران از طریق آنها وب سایت شما را پیدا کرده اند و برای کسب اطلاعات وارد شده اند. در صورتی که کلمات کلیدی شما با کلمات کلیدی کاربران مشابه باشد، عالی است و در صورت اینکه مشابه نباشد می توانید با کلمات کلیدی مفید برای کسب و کار خود آشنا شوید.

گوگل وبمستر تولز

قسمت links و قسمت Crawl Errors در گوگل وبمستر تولز

لینک در این قسمت به معنی تمامی لینک های داخلی و خارجی می باشد. کلیه لینک ها قابل رویت نیستند اما بهتر است آن را بررسی کنید. در اینجا قادر خواهید بود که لینک های مضر و غیر ضروری را که امکان حذف آنها برای شما وجود ندارد را غیر فعال کنید.

در قسمت Crawl Errors قادر خواهید بود که تمامی مشکلاتی را که گوگل در بررسی سایت شما با آنها مواجه شده است را ببینید. بهتر است بدانید که ربات های گوگل قادر هستند که تمامی مشکلاتی مانند در دسترس نبودن صفحات سایت و حذف بعضی از صفحات و مشکلات سرور را شناسایی و گزارش دهند. در این زمان قادر خواهید بود سریع آنها را برطرف کنید.

گوگل وبمستر تولز

قسمت Keywords در گوگل وبمستر تولز

کار این قسمت کمی مشابه با بخش Search Queries است. یعنی به بررسی و گزارش کلمات کلیدی استفاده شده می پردازد. تمامی کلمات کلیدی مورد استفاده کاربران نشان داده می شود و اگر با کلمات کلیدی شما تفاوت داشته باشد، به این معنی است که کلمات کلیدی شما مناسب نبوده است و کاربردی نیستند. با این قسمت می توان توجه زیادی به کلمات کلیدی استفاده شده در تولید محتوا پرداخت و کیفیت کلمات کلیدی را بالا برد.

نقشه سایت و سایر بخش ها

نقشه سایت مورد استفاده گوگل قرار می گیرد. گوگل از آن برای تشخیص صفحات سایت استفاده می کند و کاربر باید مطمئن شود که نقشه استفاده شده توسط گوگل، همان فایل تاییدی آنها است. در صورتی که مغایرت داشته باشد می تواند آدرس نقشه سایت خود را تعریف کند.

هنگامی که سئو با مشکلاتی روبرو می شود قسمت Robot.txt به بررسی و تست می پردازد. در این قسمت و با کمک گوگل وبمستر تولز می توان به صحت و درستی اطلاعات پی برد. بهتر است بدانید که ابزار گوگل وبمستر تولز یکی از بهترین و مفیدترین ابزارها برای سئو می باشد. این ابزار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که می توان از آن برای بهینه سازی سئو استفاده کرد و کارایی سئو را بالا برد.

به طور کلی می توان گفت که اهمیت ابزار گوگل وبمستر تولز برای سایت در این است که گوگل قادر خواهد بود که با سایت شما ارتباط برقرار کند. این ابزار قابلیت ها و امکانات فراوانی به شما می دهد که با آن می توانید کیفیت و کارایی سئوی خود را بالا ببرید و باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.