آشنایی با تنظیم استراتژی محتوای سایت

در این مقاله قصد داریم به تنظیم استراتژی محتوای سایت و اطلاعاتی ضروری در مورد آن بپردازیم. اگر به دنبال این هستید که در مورد تنظیم استراتژی محتوای سایت اطلاعاتی را بدست آوردید در این مقاله همراه ما باشید، تنظیم استراتژی محتوای سایت برای داشتن سایتی بهینه و گسترش کسب و کار بسیار با اهمیت است به همین دلیل است که باید تنظیم استراتژی محتوای سایت بسیار جدی گرفته شود و اقدامات لازم برای تنظیم آن انجام شود.

استراتژی محتوا چیست؟

پیش از پرداختن به تنظیم استراتژی محتوای سایت لازم است که به تعریف استراتژی محتوای سایت بپردازیم، زمانی که در بخش مدیریت محتوای سایت به استراتژی محتوای سایت پرداخته می شود منظور آن بخشی است که برای برنامه ریزی است. محتوای سایت باید در تمامی زمان ها تحت مدیریت باشد و با اهدافی که کسب و کار دارد در یک راستا قرار گیرد. فرض کنید شما می خواهید محتوایی را بر روی سایت قرار دهید، وظیفه استراتژی محتوا این است که در تمامی مراحل نظر دهد و بر روی محتوا تاثیر داشته باشد. به طور کلی نمی توان تنظیم استراتژی محتوای سایت را هم تراز با جنبه های فنی آن دانست. به طور معمول تنظیم استراتژی محتوای سایت بر اساس ارائه محتوای مفید و مناسب است که از تجربه قبلی بهره گرفته شده باشد.

تنظیم استراتژی محتوای سایت

ضرورت تنظیم استراتژی محتوا

تنظیم استراتژی محتوای سایت از ضروریات یک سایت است، اگر بخواهیم محتوای سایت را مشابه با یک درخت بدانیم تنظیم استراتژی محتوای سایت برابر با ریشه درخت است و محتوا شاخه های آن می باشد. تنظیم استراتژی محتوای سایت سبب می شود که با ارتباط میان محتواهای تکی بین آنها ارتباط برقرار شود و کل محتوا یک معنای واحد را داشته باشد. با وجود اینکه محتوای سایت شما دارای محتواها با موضوعات گوناگونی است ولی داشتن یک چشم انداز کلی سبب می شود که شما بتوانید مسیر حرکت خود را تعیین کنید و به سمت آن حرکت کنید. اگر تنظیم استراتژی محتوای سایت برای شما انجام نشده باشد، محتوای سایت در یک جهت مشخص قرار نخواهد گرفت و شما به هدفی که از ایجاد سایت دارید به هیچ عنوان نخواهید رسید به طور کلی تنظیم استراتژی محتوای سایت موفقیت شما را تنظیم می کند.

تنظیم استراتژی محتوای سایت

گام اول، برای تنظیم استراتژی محتوای سایت ابتدا چشم انداز داشته باشید

همان طور که گفته شد، تنظیم استراتژی محتوای سایت به مانند یک چراغ راهنما عمل می کند که مسیر را برای شما نشان می دهد. برای قرار گرفتن در مسیر تنظیم استراتژی محتوای سایت لازم است که شما چشم اندازی را تعریف کنید و همین چشم انداز سبب می شود که شما در مسیر تنظیم استراتژی محتوای سایت قرار بگیرید. برای مثال در چشم انداز خود این را در نظر داشته باشید که در مدت زمان 3 تا 4 سال کسب و کار شما چه جایگاهی را خواهد داشت و سپس بر اساس آن شروع به برنامه ریزی برای مدیریت محتوای سایت خود کنید.

در گام بعدی، مخاطبان خود را شناسایی کند

گام بعدی در تنظیم استراتژی محتوای سایت این است که مخاطبان خود را شناسایی کنید. بر همین اساس باید تمام اطلاعات مفیدی را که در مورد مخاطبان نیاز دارید، جمع آوری کنید. اگر می خواهید یک استراتژی محتوای سایت قوی و کامل داشته باشید شناسایی مخاطبان و اطلاعات آنها از مهمترین گام ها در تنظیم استراتژی محتوای سایت است. بر این اساس اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت، موقعیت، سایت های مورد علاقه آنها، کانال های مورد علاقه و نیازمندی ها را بدست آورید.

تنظیم استراتژی محتوای سایت

در گام سوم، محتوا را بررسی کنید

یکی از مهمترین گام هایی که در زمینه تنظیم استراتژی محتوای سایت وجود دارد این مورد است که به پژوهش و بررسی محتوای سایت اقدام کنید. براین اساس شما باید به محتوایی که قبلا در سایت ایجاد شده است با نگاه عمیق توجه داشته باشید. در بسیاری از موارد بررسی محتوا را همان استراتژی محتوای سایت در نظر می گیرند که این اشتباه است چرا که پژوهش و بررسی محتوا به عنوان بخشی از تنظیم استراتژی محتوای سایت محسوب می شود. در ادامه به مهمترین مراحل بررسی محتوای سایت به عنوان مهمترین جزء تنظیم استراتژی محتوای سایت اشاره می شود که اگر رعایت شوند گام مهمی در جهت تنظیم استراتژی محتوای سایت خواهد بود.

در مرحله اول فهرستی از محتوا ایجاد کنید

گام اول در بررسی محتوا به عنوان یکی از استراتژی های محتوای سایت این است که در ابتدا فهرستی از محتوای فعلی سایت خود را تهیه کنید. در صورتی که سایت شما بزرگ نیست نیاز به اقدام خاصی نیست می توانید به صورت دستی این فهرست را تهیه کنید. در صورتی که محتوای سایت شما زیاد است می توانید از برخی از ابزارهای متداول در این زمینه از جمله Screaming Frog  استفاده کنید که لیست کاملی از لینک های سایت شما ارائه می دهد.

تنظیم استراتژی محتوای سایت

 در مرحله دوم محتوا را سازماندهی و برچسب گذاری کنید

در مرحله دوم لازم است که محتوای سایت خود را توسعه دهید، بر این اساس انجام دادن موارد زیر الزامی است:

در مرحله سوم، معیارهای موفقیت را اضافه کنید

در مرحله سوم برای هر یک از پست های سایت، معیار موفقیت را تعیین کنید که تعیین آن بر اساس استراتژی اولیه شما می باشد. بر این اساس مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد ترافیک سایت، زمان سپری شده در سایت، تعداد صفحه های دیده شده، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تبدیل بازدیدکننده به مشتری است.

تنظیم استراتژی محتوای سایت

در مرحله چهارم، داده ها را تجزیه و تحلیل کنید

در مرحله چهار لازم است که به تجزیه و تحلیل داده به منظور رسیدن به الگوها و نمودارها اقدام کنید. در واقع گرایش ها را در نظر داشته باشید که با استفاده از آن بتوانید به موفقیت هایی دست پیدا کنید و خلاهای موجود را رفع کنید. برای این مسئله می توانید کارهای سابق خود را طبقه بندی کنید و برای کارهای خود چشم انداز ایجاد کنید. جدول محوری (Pivot table) در این زمینه می تواند کمک شایانی به شما در جهت تجزیه و تحلیل آمار بکند.

گام نهایی اهداف را تعیین کنید

در نهایت پس از بررسی چشم انداز با محتوای فعلی می توانید  برای گام نهایی و تنظیم اهداف سایت خود اقدام کنید، بر این اساس باید خلاهای موجود در محتوای سایت را رفع کنید و اهداف درستی را تعیین کنید تا دارای مفهوم باشد و بتوانید آن را اندازه گیری کنید.

تنظیم استراتژی محتوای سایت